V. J. TOMÁŠEK - LENORA

Kdy: 27. 4. 2022 18:00

Kde: Kostel Nanebevzetí Panny Marie

V. J. TOMÁŠEK - LENORA

Písně a balady skutečského rodáka

Typ akce: hudba (vážná hudba, vážná hudba, vážná hudba, vážná hudba, vážná hudba, vážná hudba, vážná hudba, vážná hudba, vážná hudba, vážná hudba, vážná hudba, vážná hudba, vážná hudba)
Bezbariérový vstup na akci

Program:
Výběr z písní – Maylied (J. W. Goethe); An Emma (F. Schiller); Amalia (F. Schiller)

Sonate d minor, Op. 9: Adagio patetico – Allegro assai
Allegro noc fuoco
Adagio ma non troppo
Menuetto
Prestissimo

Lenore, Ballade von G. A. Bürger Op. 12

Václav Jan Tomášek patří k hudebním veličinám Prahy první poloviny 19. století. Ve své písňové tvorbě mnohokrát sáhl po verších svého přítele J. W von Goetheho či F. Schillera. V podání sopranistky Ireny Troupové a Petry Matějové (kladívkový klavír) zazní jeho málo uváděná kantáta Lenore Op 12 na text G. A. Bürgera a dále výběr z jeho písní a klavírních skladeb.

Irena Troupová je významnou českou sopranistkou. Studovala hudební vědu na Karlově univerzitě a věnuje se především staré hudbě. Spolupracovala se souborem Musica Antiqua Praha a vystupuje v koncertních řadách Státní opery v Berlíně, Berlínského symfonického orchestru a dalších. Pravidelně vystupuje především s Jaroslavem Tůmou či Gabrielou Demeterovou, koncertuje s českými i německými soubory a orchestry staré hudby. Pedagogicky působí na Akademii staré hudby při Masarykově univerzitě v Brně a na kurzech ve Valticích.

Petra Matějová ve své kariéře spojuje hru na moderní klavír i na jeho historické podoby. Její snahou je každý repertoár maximálně přiblížit zvukové a interpretační estetice doby, ve které vznikal, což souvisí také s výběrem odpovídajícího typu nástroje. Koncertuje na předních festivalech i v koncertních řadách v ČR i zahraničí. Její diskografie a rozhlasové snímky zahrnují klasická díla klavírní literatury i objevné novodobé premiéry (Rejcha, Mozart, Janáček, Fibich, Voříšek, Tomášek, Franck, Haydn, Mendelssohn, Beethoven, Schubert), a také mj. kompletní nahrávku Voříškova klavírního díla. Hru na kladívkový klavír rovněž vyučuje.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Skuteč, 53973

Město Skuteč